Mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás?
Elsődleges fülek
Sziasztok!
Pisti a koncertjein, de leginkább szólóakusztikusain mindig mesél megtörtént sztorikat koncertjeivel kapcsolatosan. Van hogy vidámat, van hogy szaftosabbat. Mi, a közönsége rávettük, hogy dalai születését is mesélje el.
Természetesen, mindet nem lehet, hisz százszámra írta műveit. Azóta több szólóakusztikus koncerten hallhattuk dalai születését.
De miért csak a dalok szövegéről mesélt? Talán, mert azt könnyebb szóban előadni? Én nagyon szeretném, ha a zeneszerzés fortélyairól is mesélne nekünk Pisti! Pl. mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Azaz a dal, vagy a szöveg?
Engem nagyon megragadott a Láthatatlan jótündér zseniális zenei felépítése. Próbáljátok szöveg nélkül hallgatni, csak a zenére figyelni. Fantasztikus!
A zene azért zene, mert muzsika a fülnek. A zenét érezni, átérezni kell. A jó zene profán, populista szöveg nélkül is kéjesen hat érző fülnek. A Rap egy más világ, bár Pisti a Kőhegyek művében ennek is az előfutára talán. Tiltakozzatok, ha nem így van :)
Barátaimnak sokat emlegetem, hogy az Előjelek egy diszkószám. Ki is nevetnek rendesen. Annyiban mődosítom véleményem, hogy a legeleje nagyon diszkósan indul :) De ez természetes, hisz abban a korszakban készült.
Visszatérek a zenéhez, mert hozzám az áll közelebb.
A jó zenét, én a dallama után értékelem, hogy jó e. Nem a szövege alapján. Hát nem ez a természetes dolog? Pl. a Beatles egy számának sem tudom a magyar szövegét, nem értek angolul. Mégis zseniális zenét produkáltak.
A Láthatalan jótündér szövege és egyben a mondanivalója is nagyon összhangban van a muzsikjával.
Tehát most kiemelem a ZENE fontosságát a zenében, arra kérem Pistit, hogy próbáljon nekünk a zenéinek születéséről is valami érdekeset, műhelytitkot elárulni nekünk.
Tudom ez a nehezebb, de biztosan lesz erről is mondanivalója...
Köszi:)